Oluklu Mukavva Tarihçesi

Oluklu Mukavva Tarihçesi

25 Ekim 2020

Çevreyle uyumu en yüksek, %100 geri dönüştrülebilir ve sürdürebilir bir malzeme olan oluklu mukavva ilk olaran 1856 yılında İngilrete 'de patenti alınmış bir malzemedir. Bugüne kadar bir çok değişikliğe uğramasına rağmen, oluklu mukavva hammadesi bakımından çok fazla değişim göstermemiştir. Hammaddesi olan kağıdın geri dönüştürülebilen bir madde olması sebebiyle çevre uyumu en yüksek ambalaj türlerindendir.


1954 yılında ülkemizde üretimine başlanan oluklu mukavva kutu ve koliler hızla gelişerek bugün ki seviyesine ulaşmıştır. Oluklu mukavva üretimini kağıt endüstrisinden doğmuş olup, kağıt esas bileşeni tüm bitkilerin temel yapıtaşı olan selülozdan üretilmektedir.
Oluklu mukavva için ilk patent 1856 yılında Messrs Edward Charles Healey ve Edward Ellis Allen tarafından İngiltere 'de alınmıştır. İlk örnek kağıt iki adet yivli silindirden oluşan, el ile insan gücüyle çalışan çok basit bir makina ile oluklu mukavva haline getirilmiştir. Elde edilen oluklu mukavva malzemeler ise şapka astarlarının altında kullanılmaya başlanmıştır. 1871'de Albert l.Jones oluklu kağıdı yivli silindir kullanarak yapmak üzere bir patent başvurusunda bulunmuş ve ilk üretimi yapmıştır.
Ürettiği kağıdı kırılabilecek ürünleri sarmak için kullanmıştır. Oliver Long ise tek yüzlü oluklu mukavvayı kesfetmiş ve 1874 'te patentini almıştır. Bir kağıt tabakası ile bir ondülenin birleştirilmesinden oluşan tek yüzlü oluklu mukavva, yastıklama özelliği, yatay esnekliği ve dikey gücünün birleşimi ile lambalar, cam ürünler ve seramik gibi ürünler için uygun önemli derecede koruyucu bir ambalaj materyali olma özelliği kazanmıştır.
Çift yüzlü oluklu mukavvanın üretimi ise 1875 yılında Robert Thompson tarafından başlatılmış ve ondan bağımsız olarak Henry D. Norris tarafından üreetilmiştir. 1878 yılında oratklık kurularak Amerike' da ilk kesme, baskı ve katlamayı icat eden Robert Gair onnları takip etmiştir. 1881 yılında Thomson ve Norris şirketi ilk bobin ayaklı ondüle makinasını üretmişlerdir. 1882 yılında ise Robert Thompson buharla ısıtılan çift tarafı yapıştırılmış günümüzdeki oluklu mukavvaya son halini vermişlerdir.

1883 yılında thompson ve Norris şirketi İngiltere' de üretim tesisi kurarak Avrupa 'nın oluklu mukavva tanışmasını sağlamışlardır. 1889 'da, lagston 61cm genişliğinde ve dakikada 4,3 metre hızında oluklu mukavva üretmeye başlamıştır.

1892 yılında Amerika 'da mukavva ile ilgili ilk literatür Shears adıyla yayınlanan dergidir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.