Oluklu Mukavva Koli ve Kutu Nedir?

Oluklu Mukavva Koli ve Kutu Nedir?

05 Haziran 2015

Oluklu Mukavva Nedir?

Oluklu mukavva iki düz kağıt arasına yiv ile dalgalandırılmış kağıt konulmasıyla oluşur.Genellikle 0,25 mm altında olmaz ve kağıt levha, koli ve kutu üretiminde kullanılır.

 Tarihçe  İlk olarak 19.Yüzyıl ortalarında İngiltere’de nakliye sırasında zarar görebilecek malzemelerin paketlenmesinde kullanılmıştır. Türkiye’de ise ilk olarak, üretilişinden 83 yıl sonra İzmit’te SEKA tarafından üretilmiştir. Dünya ülkelerinin oluklu mukavva üretim sıralaması şöyledir; Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Türkiye...
Oluklu mukavvanın 4 ana dalgası ve bunlardan oluşan dalga kombinasyonları mevcuttur; A dalga, B dalga, C dalga, D dalga, B+C dalga, B+A dalga, E+B dalga, B+C+C dalga, C+B+E dalga, vb.

Oluklu mukavvayı ideal paketleme malzemesi haline getiren nitelikleri şunlardır;

  • Kullanıldıktan sonra geridönüşüm yapılarak hammaddeye dönüşür.
  • Sağlığa zararlı değildir.
  • Kolayca kesilebilir ve katlanabilirdir.
  • Her malzemeye göre üretilebilir.
  • Dayanıklıdır.
  • Üzerine baskı yapılabilir.

 Oluklu Mukavva Üretimi.  Oluklu mukavva üreten makinalar dakikada 500 feet hızda üretim yaparlar. Kağıtlar hassas olduğu için böyle bir hızda zedelenebileceklerinden bu makinalar çok hassas bir mekanizma kurularak üretilmiştir. Üretim sırasında kağıtlar, kolayca kıvrılması ve tutkallanması için yüksek buhar basıncı verilerek nemlendirilirler. Kağıtlar şekillendirilip plaka haline getirildikten sonra 120-180 C fırınlarda kurutularak nemlerinden arındırılırlar.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.